To sidebar

Sunday, May 2 2021

Co powinieneś wiedzieć o AWS ?

cloud-computing-2153286_640.png, May 2021

Wszystko co powinieneś wiedzieć o amazon web services

Na pewno niejednokrotniewielerazy słyszałeś o stronie Amazon. O ile sama nazwa wydaje się być popularna, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że obecnie jest to jedna z największych korporacji, która zajmuje się nie tylko sprzedażą książek oraz innych tego typu przedmiotów, ale przede jest dostawcą chmury obliczeniowej. Co ciekawe, pomysłodawca Amazon, obecnie jest określany jako jeden z najbogatszych ludzi na świecie, a jego była żonapartnerka po rozwodzie z nim zyskała taką ilość pieniędzygotówki, że sama jest na liście najbogatszych kobiet. Jeśli zatem jesteś zainteresowany tym tematem lub po prostu chcesz dowiedzieć się więcej, zachęcamy do dalszej lektury. 

Jak powstał Amazon?

Po krótkim opisie, nietrudno można się domyślić, że założycielem Amazona był oczywista Jeff Bezos. Zanim rozpoczął pracę nad własnym pomysłem, pracował jako wiceprezes w jednej z firm na Wall Street. W 1994 roku, zrezygnował z tej posadyi zdecydowałsię otworzyć księgarnie online. Księgarnia uzyskała nazwę Amazon, a pomysłem dla Bezowa była sama Amazonka, czyli największa rzeka na świecie. Niektórzy mówią, że Jeff chciał, by jego firma stała się największym przedsiębiorstwem tego typu i właśnie stądnadał jej tak oryginalnąnazwę, jednak są to niepotwierdzone informacje. Cały fenomen biznesu Jeffa Bezosa polegał przede wszystkim na tym, że jego księgarnia online oferowała dużo więcej książek. Klienci mogli uzyskać dowolną książkę, nawet w bardzo dużym nakładzie, ponieważ była to księgarnia online i nie ograniczały jej miejsce. Jak się szybko wydało, pomysł Bezosa był perfekcyjny, a obecnie Amazon jest jedną z największych firm, która oferuje nie tylko sprzedaż książek, ale również innych rzeczy, a także różnego rodzaju usługi, w tym Amazon Web Services.  

AWS - co to jest ?

AWS czyli skrót od Amazon Web Services to nic innego jak Chmura obliczeniowa. W dużym przybliżeniu jest to system, który miał ułatwić Amazonowi podczas bardzo dużego natłoku konsumentów. Jak wiadomo, Amazon stosunkowoszybko zyskał na popularności, a jego oprogramowanie nie nadążało za tak dużą ilością zamówień.Podczas tworzenia strony nikt nie brał pod uwagę tego, że wprzyszłości może się ona aż tak rozrosnąć. grupa specjalistów postanowił znaleźć rozwiązanie, dzięki któremu strona zostanie uporządkowana. Właśnie wtedy wpadli na rozwiązanie stworzenia jednej platformy, która opierałasię na tym, że każdy miałby dostęp do tego co zrobił inny użytkownik. Pomysł okazał się być na tyle dobry, że cloud (chmurę) postanowiono przekazaćtakże innym klientom. Właśnie w ten sposób w 2006 roku powstał Amazon Web Services. 

zalety z używania AWS?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że choć nadanąchwilę dla wielu ludzi korzystaniez clouda wydaje się być niemal naturalne to w 2006 roku, była to pierwsza tego typu inicjatywa. Użytkownicy mogli uzyskać dostęp do klastra komputerowego sterowanego z poziomu przeglądarki. Dostęp był naturalmnienieograniczony (co oznacza, że można było z niego korzystać 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, przez 365 dni w roku). Największymplusem tej opcji było oczywiście to, że koszta była pobierana wyłącznie za wykorzystane zasoby. 

Co to znaczy Amazon s3 oraz ec2?

O ile o samym AWS większość ludzi mogło kiedyś przeczytać, tak o wyżej wspomnianych s3 i ec2 może być ciężko. Postaramy się szybko wytłumaczyć Ci o co chodzi z tym niespotykanym nazewnictwem. Otóż Amazon S3 czyli Amazon Simple Storage Service to system, który pozwala na przechowywanie bazie. Używając clouda możesz mieć dostęp do swoich informacji z dowolnego miejsca na świecie. Co ciekawe, wielkość plików może wynosić nawet od 1 b do nawet 5 terabajtów. Jeśli chodzi jednak o Amazon EC2  (Amazon Elastic Compute Cloud) to jest to program, który jest odpowiedzialny za moc obliczeniową w chmurze. Teraz, gdy już znasz podstawowe użycie programów, możemy przejść do tego czym jest AWS lambda. AWS lambda to usługa która powstała w 2014 roku i ma na celu ułatwienie zarządzania nowoczesnymi aplikacjami dostępnymi na wszystkich urządzeniach. Więcej na : https://nitka.net.pl

- page 1 of 2

interkul.lebork.pl